Jdi na obsah Jdi na menu
 


PO E4 - HORSKÁ ČÁST

17. 6. 2014

Út 30.09 Ráno bus směr Chania až k odbočce na Livadas (asi 4,5 km). Z dalšího rozcestí dole hned za mostem vlevo k taverně a odtud na začátek (foto) rokle Agia Irini (celkem 4 zdroje vody, WC a odpočívadla)(foto, foto, foto). Hned za východem z rokle ze silnice vpravo po E4 (foto) směr planina Omalos (značky jen těsně za vesnicí)(foto). Po cestě není voda!!! Nákup v taverně (velmi draho!!), není tam obchod. Po silnici směr Xyloskalo (vstup do soutěsky Samaria), ale po asi 3 km odbočit vlevo (směrovky) směr horská chata Kalerghi Lodge (1670 m). Nocování na planince pod ní (foto, foto).

 

St 1.10 Od Kalerghi (dopoledne dočasně zavřeno, z terasy krásné pohledy a kolem zajímavé reálie, foto, foto, foto) směr Pouria (voda)(foto) a po pěšině vzhůru pod Psari, Mavri a na Melindanou (2135 m)(foto), dále přes několik dolíků-depresí k místu Pirou, kde se odděluje cesta k rokli Eligias a až k moři(foto). Dále po E4 k horské chatě Katsiveli (1970 m)(foto). Po cestě několik míst na spaní na depresích, bez vody. Večer trochu chadno, ale s nádhernými barvami kopců kolem (foto). Nocování pod chatou Katsiveli (foto)(voda, salaše = mitato).

 

Čt 2.10 Kamarád na Pahnes (2453 m) - já hlídám krb; pak oba od chaty dolů údolím směr Livada (foto) a přes salaš na hřebeni zase dolů a vpravo širokým žlebem (značky, mužíci), pak do sedla vlevo nahoře (tyč E4). Odtud dolů do dost divokého údolí (foto) a tím stále výše až (asi) pod Grias Soros (2331 m),  po cestě velmi řídce tyče. Pak přes hřeben Sideroportas (výhled vlevo na severní pobřeží)(foto) a po svahu (občas tyče, svah - vlevo je to nahoru, vpravo dolů) zhruba východně měsíční krajinou (foto). Pak velký amfiteátr, na malém hřebínku před ním poslední značka. Další je vidět přes údolí vpravo na hřebeni v malém sedle. Zde, někde před masívem hory Kástro (2218 m) ztráta značky (ze sedla pravděpodobně vpravo  svahem hory). My šli ale vlevo, kam jakoby ukazovala poslední značka, po úbočí velké deprese do protějšího sedla na planinku a z ní pak stále dolů po úbočí (vpravo je to nahoru vlevo dolů), stéle mírně doprava. Nocování na planince vedle dřišťálů (výška asi 1300 - 1500 m)(foto). Vše bez vody.

 

Pá 3.10 Dále dolů (foto) po občas se ztrácející pěšině (tu a tam mužíci) po úbočí, vpravo nad námi masív Kástro. Na hřebeni je vidět i tyč značky. Dolů do údolí na vozovou prašnou cestu a po ní vpravo. Pak zprava značka E4, kde se má odbočit na Kástro při treku opačným směrem. Po cestě na planinu Niatos (1270 m)(foto), po obvodu cesta, je jedno, jaký směr se zvolí, nakonec se dojde stejně ke stejné silnici. Dále po silnici k nové bílé chatě Tavri (foto). Někde v okolí by měl být zdroj vody, ale my ho nenašli (ani jsme ho po pravdě řečeno, nehledali) Pak zase silnice a u salaše (vpravo - ohrady, nějaké stavení - spíše buňka; zde je možná voda) odbočit kolem ní vpravo po značce E4; napřed pěšina po louce, pak hezký starý chodník (foto), celkem dobře značený, přetíná občas silnici. Do vesnice Ammoudari (konečně JÍDLO! a nákup - asi 2 sámošky). Odtud kousek po silnici jižně, odbočka vlevo směr Goni (směrovka)(foto). Projít okrajem vesnice a po prašné cestě opět jižně mezi mnoha ohradami a ploty. Nocování na malé planince (foto) nedaleko před velkou salaší v zatáčce silnice(širokodaleko nikde zdroj vody, prakticky až k moři).

 

So 4.10 Kolem salaše (na levé straně). Za ní rozcestí - odbočit vlevo (na kameni mezi cestami nezřetelná červená šipka) a stále mírně vzhůru. Pak zatáčka vpravo (téměř 90°). Nezatáčet!!! (to by se jeden dostal zpět, ke kapli vysoko na hřebeni nad Goni, jako jsme to udělali my; foto; ale byli jsme za to odměněni krásným rozhledem na celou planinu pod námi a Levka Ori na západě). Ze silnice se musí rovně dolů, z náspu cesty (držet dosavadní směr). Pak hned po zbytcích starého chodníku (opěrné zídky a mužíci) stále zhruba ve stejném směru (jižně) a mírně vzhůru (foto) až do sedla. Tam cesta mnohem zřetelnější, i když silně zarostlá, ale místy dlážděná velikými kameny (foto). Přes sedlo dolů na planinku s cisternou; volba mezi značenou pěšinou vpravo nebo prašnou silnicí. Obojí k asfaltce. Na ní vlevo do vesnice Asfendos (Asfendiou). Není tam voda ani taverna!! Ve vesnici na rozcestí dvě možnosti: buď doprava až na konec asfaltu a tam vlevo do úžlabiny, anebo po silnici vlevo směr Kallikratis, ale po asi 150 - 200 m hned za domem u silnice na pravé straně ze silnice odbočit doprava dolů a mezi zdmi (vypadá to jako koryto občasného potoka)(foto) cestou stále dolů (slouží to místy jako smetiště) a za vesnicí je pak průběh cesty stejný, jako při volbě první možnosti –  dolů roklí, jižně, po slušné kamenité cestě (jen občas zborcené, foto, foto) do Agios Nektarios na pobřeží. Daleko na pobřeží je vidět mys s mýty opředenou pevností Frankokastello (foto). Nocování u moře (foto, foto) pod Agios Nektarios (voda z hydrantu u silnice ve vesnici nebo z kohoutů u zahrad s olivami. Ve vesnici není taverna!! Ale je fakt, že vesnice je rozatežná a my nehledali všude.)

 

Ne 5.10 Silnice směr Chóra Sfakion (stop až na rozcestí silnic do Vrisses a do Ch. Sfakion). Pěšky do Sfakie (asi 4,5 km), trajektem do Agia Roumeli (foto, foto). Nocování na starém známém místě v A. Roumeli (foto).

 

Po 6.10 Pobytovka se skoky do vody (kontakt kamarádovy hlavy s podvodním šutrem), následná "rescutitace" (= panák něčeho) :-)) Nocování stálé.

 

Út 7.10 Stále v A. Roumeli, rekonvalescence probíhá dobře. I v taverně (frapé, pivo...)(foto).

 

St 8.10 Krátký trek po pobřeží zpět směr Agios Pavlos (foto). Po asi 30 min vlevo do Eligias Faragi. Asi 1,5 - 2 hod nahoru. Pěkná cesta, dost suťovišť, hodně borovic, bez vody (foto, foto, foto, foto). Pak zpět. Nocování zase stejné.

 

Čt 9.10 Ráno na Kástro – hrad (pevnost) nad A. Roumeli (foto, foto), pak trajekt do Chora Sfakion, pěšky po silnici k odbočce na Vrisses. Stop do Rethymna, bus do Iraklia, bus do Kato Gouves (foto). Ubytování v kempu (už za tmy kolem 19:00).

 

Pá 10.10 Procházka po pobřeží, nákup, trocha poležení na pláži (foto), večeře v taverně. Nocování zase v kempu. (foto)

 

So 11.10 Bus směr Iraklio (foto). Batohy na autobus. nádraží do úschovny. Snídaně, pak pěšky směr náměstí v centru města, procházka, frapé, nákupy, pěšky zpět směr nádraží, vyzvednout bágly a opět na náměstí do centra (asi 7 min) na stanici městského busu na letiště (No. 1). Kolem 17:00 odlet.

(V letadle jsme museli být sice už krátce po 16:00 - v rozporu s informací delegátky zájezdu, ke kterému jsme byli charterovým dopravcem přiřazeni, ale odlet se protáhl díky čekání na vyřešení pasových problémů jednoho z cestujících. Odletu také předcházela zajímavá akce se zapomenutou plynovou bombou k vařiči v mém již odevzdaném batohu. Že se taková věc v batohu zjistí, je kec. Kdyby tam byla opravdová bomba, tak to nezjistí taky - o téhle nevěděli ani náhodou. Nahlásil jsem to po různých peripetiích jsem se s jedním praconíkem letiště dostal na letištní plochu. Sebral jsem již odbavený bágl s bombou až z vozíku, ze kterého to nakládali do letadla. Pak ale začali mít obavy a po nějakých dalších peripetiích jsem s bombou vyšel před letiště, za podezřívavých pohledů některých okolojdoucích občanů ji vypustil - což znamenalo její syčení a taky prudké ochlazení. Ledovou bombu jsem tedy už nehodlal dále držet v holé ruce a tak jsem ji nechal dosyčet za plechovou ohradou. Pak jsem opět, už po několikáté, suverénně prošel pasovou kontrolou bez pasu, s tím, že už to mám několikrát za sebou. Jestli si mě skutečně pamatovali nebo na ně zapůsobila moje suverenita, to nevím. Fakt je ten, že jsem prošel a to hned několikrát.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 2003b Sougia-Omalos-Kalerghi-Kastro-Askifou


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář